SPP2A rabbit pAb
ENT-A11875
Description
| REF | ENT-A11875 |
|---|---|
| Category | Antibody Polyclonal |
| Description | SPP2A rabbit pAb |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB;IHC |
| Reactivity | Human; Mouse |
| Reactivity | Human; Mouse |
| Dilution | WB 1:500-2000;IHC-p 1:50-300 |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human SPP2A AA range: 66-116 |
| Storage Stability | -20°C/1 year |
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band KD | |
| Human Gene ID | 84888 |
| Human Swiss Prot Nº | Q8TCT8 |
| Subcellular Location | Late endosome membrane ; Multi-pass membrane protein . Lysosome membrane ; Multi-pass membrane protein . Membrane ; Multi-pass membrane protein ; Lumenal side . Colocalizes with palmitoylated and myristoylated proteins at the plasma membrane. |
Other Name:
Background: This gene encodes a member of the GXGD family of aspartic proteases, which are transmembrane proteins with two conserved catalytic motifs localized within the membrane-spanning regions, as well as a member of the signal peptide peptidase-like protease (SPPL) family. This protein is expressed in all major adult human tissues and localizes to late endosomal compartments and lysosomal membranes. A pseudogene of this gene also lies on chromosome 15. [provided by RefSeq, Feb 2012],
