Histone H2A (Acetyl Lys120) rabbit pAb
ENT-A15620
Description
| REF | ENT-A15620 |
|---|---|
| Category | Antibody Polyclonal |
| Description | Histone H2A (Acetyl Lys120) rabbit pAb |
| Source | Rabbit |
| Applications | WB; ELISA |
| Reactivity | Human;Mouse;Rat |
| Reactivity | Human;Mouse;Rat |
| Dilution | WB 1:1000-2000 ELISA 1:5000-20000 |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human Histone H2A (Acetyl Lys120) |
| Storage Stability | -20°C/1 year |
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band KD | 15kD |
| Human Gene ID | 8329 |
| Human Swiss Prot Nº | P0C0S8/P16104 |
| Subcellular Location | Nucleus. Chromosome. |
Other Name: Histone H2A type 1 (H2A.1;Histone H2A/p)
Background: Histones are basic nuclear proteins that are responsible for the nucleosome structure of the chromosomal fiber in eukaryotes. Two molecules of each of the four core histones (H2A, H2B, H3, and H4) form an octamer, around which approximately 146 bp of DNA is wrapped in repeating units, called nucleosomes. The linker histone, H1, interacts with linker DNA between nucleosomes and functions in the compaction of chromatin into higher order structures. This gene is intronless and encodes a replication-dependent histone that is a member of the histone H2A family. Transcripts from this gene lack polyA tails but instead contain a palindromic termination element. This gene is found in the small histone gene cluster on chromosome 6p22-p21.3. [provided by RefSeq, Aug 2015],
