S100A7A Rabbit pAb
ENT-A12096
Description
| REF | ENT-A12096 |
|---|---|
| Category | Antibody Polyclonal |
| Description | S100A7A Rabbit pAb |
| Source | Rabbit |
| Applications | IHC; ELISA |
| Reactivity | Human;Rat;Mouse; |
| Reactivity | Human;Rat;Mouse; |
| Dilution | IHC-p 1:50-200, ELISA(peptide)1:5000-20000 |
| Immunogen | Synthesized peptide derived from human S100A7A AA range: 32-82 |
| Storage Stability | -20°C/1 year |
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/ml |
| Observed Band KD | |
| Human Gene ID | 338324 |
| Human Swiss Prot Nº | Q86SG5 |
| Subcellular Location | Cytoplasm . |
Other Name: Protein S100-A7A (S100 calcium-binding protein A15;S100 calcium-binding protein A7-like 1;S100 calcium-binding protein A7A)
Background: function:May be involved in epidermal differentiation and inflammation and might therefore be important for the pathogenesis of psoriasis and other diseases.,similarity:Belongs to the S-100 family.,similarity:Contains 2 EF-hand domains.,tissue specificity:Overexpressed in psoriasis.,
